BONCUK DİYARI NAZARKÖY

El Yapımı Boncukların diyarı; NAZARKÖY

İzmir'in Kemalpaşa İlçesine bağlı Nazarköy, Kemalpaşa'ya 6, Konak İlçesine ise 37 Km. mesafede yer alan, Türkiye'nin el yapımı cam boncuğunun üretildiği tek merkez.

Bu şirin köyümüz Kemalpaşa-Torbalı Yolu üzerinde yoldan 1 km içeride Nif dağının yamacında kurulmuştur. Engebeli bir arazide kurulan Nazarköy dar sokaklarıyla iki kenarına yerleştirilen evler arasında basit yapılarıyla ve isli görünümüyle Göz Boncuğu Atölyeleriyle dikkat çekmektedir. Ayrıca köyde Yatır Mevkinde Dede adıyla anılan bir yatır bulunmaktadır. Bu şirin yerleşim yeri 350 nüfusludur. Geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve göz boncuğudur. Köy dere yatağında kurulmasından dolayı Kurudere Köyü ismini almış ancak tarihi, el emeği göz nuru göz boncuğu imalatından dolayı 20.03.2007 günü Bakanlık onayı ile Nazarköy olarak değiştirilmiştir. Nazarköy yaklaşık 1950 yılından bu yana Nazar Boncuğu Ocakları ile cam süs eşyalarının yapıldığı ve halen devam edildiği görülmektedir. Mahalle sakinleri bu mesleği Arap Selim lakabıyla tanınan Selim ustadan öğrendiklerini ifade etmektedirler. Rivayete göre Arap Selim'in ailesi boncukla uğraşmaktaydı. Arap Selimin Babası Abdülazim de boncuk ustasıydı. Köy’e Boncuğu getiren Bekir Arabalı ve Ahmet Arabalı bu mesleği Arap Selimden öğrenmişlerdir. 2000'li yıllara kadar köyde doğan tüm çocukların Nazar Boncuğu üretimiyle yetiştiği, 10 yıl öncesine kadar 12 ocağın bulunduğu, Çin süs eşyalarının Ülkemize girmesinden ötürü mahallede faaliyet gösteren Atölye sayısının altıya 6)’ kadar düştüğü mahalle muhtarımız tarafından beyan edilmektedir. Atölye sahipleri atölyelerin haftanın üç gün üretim yaptığını, zor da olsa bu sanatı ve kültürü yaşatmaya çalıştıklarını belirtiyorlar.

Yarım Asırdan beri yapımına devam edilen Nazar Boncuğu ustalık gerektiren oldukça zor bir sanattır. Sipariş üzenine çalışılan ocaklarda çeşitli boncuk imalatları yapılmaktadır. Bunlardan; Göz Boncuğu, Karagöz, Şekerlik, Plaka ve Zar Boncuğu en çok üretilen boncuk çeşididir. Boncuk yapımı esnasında yüksek ateş yüzünden, tıpkı kaynak yapımında çalışan insanlarda olduğu gibi, gözde kızarma ve kaşınma meydana gelmektedir. Bunun için gözlük kullanılmaktadır. Boncuk yapımı sırasında sındırgı- sıdır demiri, ray demiri, çelik çubuk, merteke(maşa) ve kalıp ismi verilen aletlerden yararlanılmaktadır. Göz Boncuğunun ham maddesi cam’dır. Ayrıca Boncuğu renklendirmede kullanılan özel boyalar mevcuttur. En çok Kullanılan renk mor’dur.

Son yıllarda Kemalpaşa Kaymakamlığı tarafından boncuğun değerlendirilmesi ve zenginleştirilmesi amacıyla takı tasarımı kursları açılmış, köyde bulunan bayanlar boncuğu zarif takılara dönüştürmektedirler. Bayanlar arasından yapılan zarif takı ve süs eşyaları yine bayanlar tarafından köyde bulunan ahşap satış reyonlarında satışa sunulmaktadır.

Eşsiz doğası ve görülmeye değer Kanyonu cennetten bir köşe

Boncuğun yanı sıra bu mahallemizde Dağcılık Kulüplerinin yoğun olarak kullandığı kanyon da bulunmaktadır. Hafta sonu yoğun ziyaretçi akını olmaktadır. Mahalle halkı tarafından yetiştirilen organik ürünlerin yanı sıra Nif Dağı eteklerinden toplanmış şifalı bitkiler de Boncuk Çarşısında satışa sunulmaktadır. Kahvaltı ve yemek ihtiyacının karşılanacağı doğal ve otantik Nazar Cafe Restaurant, gelen ziyaretçilere nezih lezzetler sunmaktadır. Kahvaltınızı yaparken, yemeğinizi yerken, çayınızı yudumlarken veya kahve keyfi yaparken bir yandan da boncuk atölyesinde el emeği göz nuru boncukları yapan boncuk ustalarını seyredebilirsiniz.

Ulaşım (özel araçla) İzmir Ankara Asfaltı üzerinden Kemalpaşa'ya, Kemalpaşa içerisinden geçerek Torbalı yolu 5. Km üzerinden sağlanmaktadır. (toplu taşıma araçları ile) İzmir'den Kemalpaşa dolmuşları veya Belediye otobüsleri ile Kemalpaşa'ya, oradan da Kemalpaşa-Nazarköy dolmuşu ile saat başı sağlanmaktadır. (Nazarköy dolmuşu Kemalpaşa Küçük Sanayi sitesi önünden köy istikametine hareket etmekte. Emniyet Müdürlüğü yan tarafındaki market önünden yolcu almaktadır. Köy dolmuşu çift saatlerde köyden, tek saatlerde Kemalpaşa'dan hareket etmektedir.)

Kaynak: Kemalpaşa Kaymakamlığı. www.kemalpasa.gov.tr